MUNKÁCS
(ukrán: Мукачево, orosz: Мукачево ruszin: Мукачово, szlovák: Mukačevo,
német: Munkatsch, román: Munceag)
GPS: 48°25'53.0"N 22°41'15.1"E
48.431390, 22.687513
„Hol fejedelmi terem fogadott fejedelmi lakókat,
S küzde nemes harcot Zrínyi leánya soká:
Bércedet, ó Munkács, keserű gond űli, lebegvén
Rémalakok szomorún a fogoly álma fölett.
Büszke tekintettel mit nézsz a síkra le bús lak?
Jőn az utas, lát s fut messzekerűlve tovább.”
(Kölcsey Ferenc: Munkács)
Már a honfoglaláskor cölöpökből emelt erődítmény állt a mai várhegy csúcsán melyet Szent István megerősített, Szent László pedig kőfalat építetett köré. 1086-ban a besenyők, míg 1190-ben a tatárok ostromolták hiába. A folyamatos erősítésnek köszönhetően a XIII. századra Munkács vára Magyarország egyik legnagyobb és legjobban védett erősségévé vált. 1514-ben a magyar korona tulajdonává vált és tulajdonjoga királyról királyra szállt. 1527-ben a vár még II. Lajos özvegye Mária királyné birtokában volt, de 1528-ban Szapolyai János elfoglalta azt, majd egy év múlva más várakkal kicserélte Báthory Istvánnal. 1625-ben Bethlen Gábor erdélyi fejedelem 300 ezer forintért megvásárolta, majd halála után 1629-ben a Rákócziaké lett. A II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharc bukása után a munkácsi vár III. Károly birtokába jutott. 1782-ben a várat börtönné alakították át, az elkövetkezendő évtizedekben sok neves forradalmár fordult meg kazamatáiban. Itt raboskodott többek között Kazinczy Ferenc magyar író, nyelvújító és a Martinovics-féle összesküvés 42 résztvevője. 1847 nyarán Petőfi Sándor Munkácson átutazva itt írta „A munkácsi várban” című költeményét. Az első világháború után a várat kaszárnyaként használta a cseh katonaság, 1945-től a szovjet katonaság laktanyája volt, majd traktoriskolát nyitottak benne.
Beregszász felől érkezve a vasút felett átívelő felüljáró után, a várhegy alatti lámpánál (jobbra benzinkút) forduljunk balra. Innen kb. 300 méter megtétele után az étterem előtt, barna fatábla jelzi, hol forduljunk ismét balra. Az út itt kettéágazik, és a bal oldali emelkedő vezet a vár bejárata előtt kialakított parkolóba.
Nyitva: hétfő kivételével 9-17 h.
A belépő megváltása után egyénileg sétálhatunk a várban, ám a kiállítás igen mérsékelt így inkább csak az épületben gyönyörködhetünk.
Figyelem: Amennyiben több jegyet váltunk egyszerre, előfordulhat hogy nem kapunk tikettet, cserébe kevesebbet kell fizetnünk, mindenki jól jár alapon!
|