BAKTALÓRÁNTHÁZA
GPS: 47°59'53.8"N 22°04'23.8"E
47.998283, 22.073276
Barkóczy László egy nemesi kúriát bővített kastéllyá az 1633 és 1659 közötti években. Az épület az 1670-es évekig marad a család tulajdonában, majd a Kölcsey és a Perényi családok együttesen birtokolták. 1687-től a Károlyiak is részbirtokosai az épületnek, nekik köszönhető az 1720 és 24 között zajló emeletráépítés. 1791 után a Haller család, majd a Bárczayak tulajdonolták. A Dégenfeld családhoz hozományként kerülő épületet 1840-ben felújították és egészen a II. világháború végéig birtokolták a leszármazottak. Az 1945-ös államosítás után tüdőszanatóriumként működő kastély felújítása 2016-ban fejeződött be.
A 41-es számú főútról érkezve a városba, a kis dombon lévő iskola után a művelődési ház előtt forduljunk balra, majd az első lehetőségnél jobbra. A buszmegállók után bal kéz felől találjuk a kastélyt, ami előtt ingyenes parkolókat találunk.
Nyitva, belépő: http://degenfeldmuzeum.hu/
A 2016-ban felújított és átadott kastély felemás érzéseket váltott ki belőlem. Nagyszerű, hogy egy műemlék újra életre kelt, de őszintén szólva nem minden nyerte el tetszésemet. Az épület csak vezetéssel látogatható, és minden teremhez külön tárlatismertető hölgy tartozik. A lelkes fiatalok szinte mondatonként váltják egymást, de felkészültségük alapszintű (az elhangzottakkal kapcsolatban felmerült kérdésekre heves fejrázás a válasz). Az alsó szinten a high-tech uralkodik, ami jelen esetben azt jelenti, hogy a berendezés nélküli teljesen üres szobákban egy tabletet forgatva láthatjuk a korszak berendezéseit. A legnagyobb gondom ezzel, hogy ezt otthonról is megtehetném!! Ahol nincs táblagép, ott sincs bútor, hanem a falon található tablókról olvasható információ. A kétségkívül igényes ismertetőkön azért arra figyelhettek volna, hogy az aradi vértanúkat ne vártanúknak írják!!!! A látogatató azt gondolná, hogy sietni kellett az átadással ezért nincsenek bútorok (meg repedezik a frissen meszelt fal), de megnyugtatnak, hogy ez koncepció. Mielőtt feladtam volna az emeletre tereltek ahol végre bútorozott szobákat lehet találni, de ide is jutott a technikából - az információs padlón ahogy haladunk, úgy változik a megjelenő szöveg. Mondanom sem kell, ezért sem lehet lelkendezni, hiszen teljesen épületidegen és az árából valószínűleg több szobát is tisztességesen be lehetett volna rendezni. Az emelet másik „érdekessége” a helyi sportklub történeti kiállítása. Akinek mindezen megpróbáltatások után még maradt ereje és kedve, az visszatérve a földszintre high-tech csárdásozhat, vagy megválaszolhatja a kvíz kérdéseket.
Ismertetőmmel nem célom elvenni az utazni vágyók kedvét a kastély felkeresésétől, de sajnos látnunk kell, hogy több frissen átadott várral, kastéllyal (Diósgyőr, Füzér, Edelény stb.) ellentétben a baktalórántházi Dégenfeld kastély hatalmas csalódás!!!
|